12170Benders Takpannor Tillbehör Fågelband Svart 1 mhttps://www.stonefactory.se/utomhus/takpannor/betongpannor/tillbehor/benders-takpannor-tillbehor-fagelband-svart-1-m?channelCountry=SEhttps://www.stonefactory.se/pub_images/original/benders-takpannor-tillbehor-fagelband-svart-1-m-stonefactory.jpgInStock27SEK/utomhus/utomhus/takpannor/utomhus/takpannor/betongpannor/tillbehorFågelbanden är gjorda av plast och fästs på takfotsläkten med pappspik eller kort skruv så att de vinklade spröten riktas mot nocken. Fågelbanden stoppar fåglar från att bygga bon i takfoten som hindrar luftcirkulation mellan takpannor och underlagstak. Fågelbon ökar risken för att läkten skall ruttna och att underlagslappen skadas.
Under vintern skall fågelbanden förvaras i rumstemperatur före montering.
Passar till Strängpressat Lertegel, Hansa, Tvilling och Palema.
<BR>
<a href="https://www.stonefactory.se/pub_docs/files/PDF/Benders-Laggningsanvisning-Betongpannor.pdf"><b><u>Klicka här för läggningsanvisning för betongpannor</u></b></a>
<BR>
<BR>
30
Lagervara. Levereras normalt inom 6-12 arbetsdagar
Nöjdhetsgaranti
Prisgaranti
Snabba leveranser
Specifikationer
Varumärke
Benders
Serie
Universal
Typ
Fågelband
Material
Plast
Mått
1 m
Färg
Svart
Körbar
Pall
4800st/pall
Vikt (kg)
0,06 kg/st
Beskrivning
Fågelbanden är gjorda av plast och fästs på takfotsläkten med pappspik eller kort skruv så att de vinklade spröten riktas mot nocken. Fågelbanden stoppar fåglar från att bygga bon i takfoten som hindrar luftcirkulation mellan takpannor och underlagstak. Fågelbon ökar risken för att läkten skall ruttna och att underlagslappen skadas.
Under vintern skall fågelbanden förvaras i rumstemperatur före montering.
Passar till Strängpressat Lertegel, Hansa, Tvilling och Palema.
Klicka här för läggningsanvisning för betongpannor